بسم الله والحمد لله والصلاة والسلام على رسول الله
أهلاً ومرحباً بكم فى فقرة جديدة من فقرات سؤال وجواب
دا سؤال أحد الأعضاء من أحد الجروبات على الفيس بوك كما موضح بالصورة التالية
هنا أخونا الكريم لا يسأل على طريقة لحساب ضريبة العمل
بل يسأل حول كيف تم حساب تلك الأرقام المشار عليها بالصورة
عموما لو حد صادفه الموضوع وكان إحتياجه طريقة حساب ضريبة كسب العمل
فهذا الموضوع الذى يخص الأمر بأكثر من طريقة من هنا
طيب نقول بقى حسب المعادلة التالية بإفتراض أن رقم صافى الدخل قبل الضريبة فى الخلية A1
فأخونا يتحدث عن المعادلة التالية
CODE
=IF(A1=0,0,IF(A1<=6500,"0",IF(A1<=30000,(A1*0.1)-650,IF(A1<=45000,(A1*0.15)-2150,IF(A1<=200000,(A1*0.2)-4400,IF(A1>=200000,(A1*0.225)-9400,""))))))
وسؤاله هو حلل و علل و أفصح وأشرح كيف تم حساب الأرقام التالية من تلك المعادلة
{650 , 2150 , 4400 , 9400}
أولاً أيها الشعب العريق تلك الأرقام تُعَد مجموعة الأعداد مضروبة فى نسب كل منهم والتى كان يجب خصمها سابقاً
من أخر عدد تم ضربة فى نسبته حالياً
محدش فاهم حاجه صح 
هبسطهالك بطريقة طبق الكشرى للفنان سلطان فى فيلم غبى منه فيه
هنتعامل كما بالمثال المرفق أى بقانون 2016 اللى كانت فيه الشرائح
الشريحة الأولى |
الشريحة الثانية |
الشريحة الثالثة |
الشريحة الرابعة |
6500 |
30,000 |
45,000 |
200,000 |
10% |
15% |
20% |
22.5% |
حسناً إذاً : انت كمحاسب ياعم الحاج لما تيجى تحسب الضريبة دفترياً كدا بتقول ايه
نفترض أن الوعاء الضريبى هو 7500 كدا عدا 6500 أى تخطى حد الإعفاء
بتقول 7500 - 6500 = 1000
إذاً 1000 * 10% = 100 ضريبة الدخل
دى الحسبة الزراعى نيجى للحسبة الصحراوى حسب معادلة أخونا محمد عادل
بتقول 7500 * 10% = 750
إذاً 750 - 650 = 100 ضريبة الدخل
حيث 650 هو ناتج أول شريحة 6500 * نسبتها 10% = 650
ما هذا ، هذا ماذا !
اللى حصل بدل ما يجيب الفرق ويضرب فى 10%
وبعدين طرح المبلغ الذى كان يفترض خصمه وهو ضرب 6500*10%
كدا هو ريح الدى وروق الجى وضرب المبلغ * النسبة اللى قصادها حتى ما بعد الشريحة التالية
يعنى لو 30,000 يضرب * 10% أكبر من ذلك يبدأ يضرب * 15%
<< مفهوم قـــــول مفهوم >>
حسناً إذاً: نشوف مثال على الشريحة التانية
نفترض أن الوعاء الضريبى هو 35000
بتقول 30000 - 6500 = 23500
إذاً 23500 * 10% = 2350
وبتقول 35000 - 30000 = 5000
إذاً 5000 * 15% = 750
يبقى المجموع (2350 + 750) = 3100 ضريبة الدخل
دى الحسبة الزراعى نيجى للحسبة الصحراوى حسب معادلة أخونا محمد عادل
بتقول 35000 * 15% = 5250
إذاً 5250 - 2150 = 3100 ضريبة الدخل
فى خطوتين بالصحراوى 
حيث 2150 هو ناتج
أول شريحة 6500 * نسبتها 10% = 650
وثانى شريحة 30000 * الفرق بين نسبتها ونسبة اللى قبلها (15% - 10% = 5%) = 1500
يبقى المجموع (1500 + 650) = 2150 قيمة الخصم من ناتج ضريبة الدخل
وطبعا هى حسبة مرة واحدة لأجل إستخراج قيمة الخصم
وتستخدم فى كل مره لذلك فى المعادلة هو حسب الرقم وتم كتابته بطريقة مباشرة
ما هذا ، هذا ماذا !
هذا : نشوف لها مثال على الشريحة التالتة
نفترض أن الوعاء الضريبى هو 60000
بتقول 30000 - 6500 = 23500
إذاً 23500 * 10% = 2350
وبتقول 45000 - 30000 = 15000
إذاً 15000 * 15% = 2250
وبتقول 60000 - 45000 = 15000
إذاً 15000 * 20% = 3000
يبقى المجموع (2350 + 2250 + 3000) = 7600 ضريبة الدخل
دى الحسبة الزراعى نيجى للحسبة الصحراوى حسب معادلة أخونا محمد عادل
بتقول 60000 * 20% = 12000
إذاً 12000 - 4400 = 7600 ضريبة الدخل
<< صحراوى صحراوى يعنى >>
حيث 4400 هو ناتج
أول شريحة 6500 * نسبتها 10% = 650
وثانى شريحة 30000 * الفرق بين نسبتها ونسبة اللى قبلها (15% - 10% = 5%) = 1500
وثالث شريحة 45000 * الفرق بين نسبتها ونسبة اللى قبلها (20% - 15% = 5%) = 2250
يبقى المجموع (2250 + 1500 + 650) = 4400 قيمة الخصم من ناتج ضريبة الدخل
طبعا بما إننا حسبنا الأولى والثانية سابقاً ممكن نختصر الطريق أكثر ونقول 2250 + 2150 = 4400
ما هذا ، هذا ماذا !
هذا ما يحصل فى كل مرة وكدا تقدر تفهم الرابعة جات إزاى
وتقدر تحسب لحد ما انت عايز
محدش يضحك عليك ويقولك لأ لازم نجيب الفرق ثم نضرب ثم نجمع
كل مسألة وليها خمناشر حل وكل واحد حر فى الطريق اللى يمشى عليه
سواء كان زراعى أو صحراوى
أرجوا أن يكون هذا الجواب شافى لصاحب السؤال
كان معكم أخوكم فى الله/ اسلام عبدالله
دمتم فى حفظ الله ورعايته